۲۹
خرداد

دیتالاگر چیست ؟

یک دیتالاگر یک دستگاه الکترونیکی است که داده از یک و یا چند سنسور مستقل را دریافت و آن را در یک بانک حافظه محلی همراه با مهر و زمان و تاریخ ذخیره می کند. دیتالاگرها تقریبا در هر صنعتی و برای طیف وسیعی از برنامه های کاربردی استفاده می شود.

دما یکی از پارامتر های مهم اندازه گیری می­باشد. دیتالاگر های مختلفی وجود دارد که ویژگی ها و توابع مختلفی را پردازش می­کنند.. در این مقاله ما به بررسی اصول تکنولوژی دیتا لاگینگ و چگونگی کمک این مهم در کسب و کار می پردازیم.

تغذیه دیتالاگر ها معمولا با برق DC انجام می پذیرد و معمولا ورودی آنها دیتا های سنسور های مختلف است. همچنین در بعضی از موارد دارای  ترمینال هایی می باشند که کابر می تواند دیتا های دیگری بغیر از سنسور را در ورودی دیتالاگر نصب کند. قیمت دیتالاگر بر اساس تعداد و نوع ورودی سنسور و دیتا و نرخ نمونه برداری و همچنن نمایش و پردازش دیتا متغییر خواهد بود. ( برند دیتالاگر در این امر بی تاثیر نخواهد بود )

معمولا نوع دیتا های دریافت برای دیتالاگر یکسان است ولی استثناهایی هم وجود دارد. بهترین مثال برای این مورد می تواند دیتالاگر دما و رطوبت باشد. بعضی از این دیتالاگر ها برای لاگینگ نوع خاصی از ورودی ها طراحی شده اند در حالی که انواع مختلفی وجود دارد که ورودی های مختلفی را ساپورت می کنند. چه دیتا های تکی و چه دیتا های متشکل از چند دیتا. این دیتا ها می تواند شامل دما، رطوبت نسبی، ولتاژ و جریان، فشار، اتفاق و حالت، فرکانس، PH ، پالس، سریال و موارد دیگر شود.

در خروجی دیتالاگر  معمولا از پروتکل های USB و LAN (در شبکه های اترنت ) و همچنین WiFi و Mudbus و … جهت دریافت خروجی استفاده می شود . در بعضی از مدل های دیتالاگر، این سیستم می تواند آلارم های موجود ( آستانه های بیشینه و کمینه ) ازطریق پست الکترونیکی و پیامک مخابره کند یا در بعضی مدل های پیشرفته عملیاتی را نیز در این حالت انجام دهد. پیشرفت هایی که در سیستم های دیتالاگر بعل آمده باعث شده که مخابره اطلاعات ( بصورت رادیویی و دیتای موبایل و … ) این اطلاعات بصورت لحظه ای (  realtime ) در دسترس کابر قرار گیرد. اینچنین روش های ارتباطی امکان اتصال  چندین دیتالاگر را پدید می آورد تا دیتابیسی واحدی از چندین دیتالاگر را، با هزینه مالی و زمانی کمتر در دسترس داشته باشیم.

سیستم های دیتالاگر با سیستم های جمع آوری دیتا ( DAQ ) متفاوت است .  سیستم های DAQ نرخ نمونه برداری بیش از 2 تا 10 ثانیه را خواهند داشت این در حالی است که نرخ نمونه برداری دیتالاگر ها به چند میلی ثانیه و حتی چند گیگا هرتز می رسد. با توجه به نرخ نمونه گیری سریعتر و حجم بسیار بیشتری از داده ها، اکثر سیستم های DAQ باید به شبکه، کامپیوتر و یا دیگر سیستم های کامپیوتری متصل شوند تا حجم داده های بزرگ را مدیریت و ذخیره کنند. سیستم های DAQ (data acquisition systems ) با سرعت بالاتر عموما گران تر از دیتالاگر ها هستند.

اکثر دیتالاگر ها برای کار در محیط های داخل ساختمان و در محیط های استاندارد طراحی شده اند، یعنی نزدیک به دمای اتاق در یک منطقه خشک و محافظت شده. همچنین دیتالاگر های مخصوصی وجود دارد که می تواند در شرایط سخت تر محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد. شرایط مذکور می تواند توانایی عملکرد در دمای بسیار سرد و یا بسیار گرم و یا شرایط کاملا ایزوله را داشته باشد.

دقت دیتالاگر ها چقدر است ؟

     دقت دیتالاگر ها با رنج دیتای پایه محاسبه می شوند.  دیتالاگر ها امعمولا دقت 1 تا 2 درصد رنج پایه را خواهند داشت ولی در بعضی نمونه های خاص دقتی در حدود 0.01 درصد را مشاهده می کنیم. بعنوان مثال دیتالاگر های انبار مهمات دقتی در حدود 1 تا 2 درجه فارنهایت را خواهند داشت.

به چند دیتالاگر برای ثبت دیتا نیازمندیم ؟

     با توجه به تعداد واحد نمونه برداری و همچنین تعداد نمونه در هر واحد و از طریفی نیز تعداد ورودی دیتالاگر این تعداد متغییر است.

دیتالاگر ها تا چه زمانی توانایی ذخیره دیتا را دارند؟

در این مورد به نکته باید توجه کرد :

  • دیتالاگر با باتری کار می کند یا تغذیه مجزا دارد ؟

بدیهی است که اگر تغذیه مجزا داشته باشد تا زمان عملکرد این تغذیه دیتالاگر به کار خود ادامه خواهد داد و اگر از باتری استفاده می کند تا زمان تخلیه باتری  عملکرد بهینه را خواهد داشت.

  • حافظه داخلی دیتالاگر چقدر است ؟

هرچقدر حجم حافظه داخلی دیتالاگر بیشتر باشد دیتالاگر دیتای بیشتر را ذخیره خواهد کرد. باید توجه داشت که دیتالاگر در زمان پر شدن حافظه داخلی عملکردی نخواهد داشت و لازم است که کاربر هر چند وقت یکبار دیتای ذخیره شده را در یک حافظه جانبی دیگر ذخیره کند. این در حالی است که معمولا دیتالاگر های امروزه می توانند دیتا را تا سال ها بدون تخلی حافظه ذخیره کنند.

  • تعداد ورودی استفاده شده در دیتالاگر

هر چه تعداد بیشتری از ورودی در دیتالاگر استفاده شود بدیهی است که حجم دیتای ذخیره شده در دیتالاگر بیشتر و  امکان سریعتر پر شدن حافظه دیتالاگر وجود دارد.

 

آلارم ها در دیتالاگر به کجا مخابره می شود ؟

در دیتالاگر های پبشرفته می توان نقاطی را در دیتای اندازه گیری شده مشخص کرد تا در صورت تجاوز دیتا از آن مقدار مشخص شده آلارمی را مخابره کند. این آلارم می تواند یک LED ، بازر ، رله خروجی و حتی یک خروجی دیجیتال باشد.