کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور FIDAQUIRE

کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور

منظور از کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و ابزارهایی است که به منظور نظارت و مدیریت عملکرد و شرایط محیطی تجهیزات در اتاق سرور انجام می‌شود. این فعالیت‌ها شامل نظارت بر دما، رطوبت، مصرف برق، عملکرد سرورها و شبکه و همچنین امنیت فیزیکی و دسترسی به اتاق سرور است. هدف اصلی این فعالیت‌ها، حفظ پایداری و کارایی تجهیزات، جلوگیری از خرابی احتمالی و اطمینان از عملکرد بهینه و مستمر زیرساخت‌های فناوری اطلاعات است.

اتاق سرور را می‌توان به‌عنوان قلب یک سازمان و یا شرکت دانست. بااین‌حال ممکن است اتاق سرورهای بعضی از سازمان‌ها به طور غیراستاندارد ساخته شده یا به صورتی نامناسب استفاده شوند. در برخی از موارد به دلیل فشارهای زمانی، مالی و فنی، بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها ممکن است بخشی از استانداردهای ایمنی را نادیده بگیرند و تنها بر روی توانایی و عملکرد سرورها تمرکز کنند. این عوامل منجر به ایجاد یک محیط کاری غیراستاندارد و مستعد حوادث اتاق سرور و یا دیتاسنتر آن سازمان می‌شوند. ازآنجایی‌که اتاق‌های سرور به‌صورت 24 ساعته فعال هستند، به دلیل نیاز مداوم به برق و سیستم‌های خنک‌کننده، خطرات احتمالی از جمله ازکارافتادن سرورها، آتش‌سوزی، نوسانات برق و… برای آن‌ها یک تهدید جدی محسوب می‌شوند. گاهی یک غفلت کوچک ممکن است به بهای ازدست‌دادن اطلاعات و یا تجهیزات گران‌قیمت تمام شود. بنابراین، این بخش همواره نیازمند کنترل و نظارت دقیق و مستمر است. به‌علاوه، اتاق سرور به‌عنوان محلی که تجهیزات مربوط به سیستم‌های کامپیوتری و شبکه در آن قرار می‌گیرد، نیاز به سیستم‌های کنترل و مدیریت پیچیده از جمله نظارت بر دمای محیط، رطوبت، نوسان برق، نشتی آب، دود و حریق، ولتاژ و گردوغبار دارد تا ایمنی و عملکرد بهینه‌ی تجهیزات را تضمین کنند. بنابراین اتاق سرور باید در شرایطی کاملاً بهینه و استاندارد قرار گیرد تا از مصرف انرژی و حفظ امنیت دستگاه‌های سرور و تجهیزات شبکه‌ی مربوطه مراقبت گردد. یکی از مهم‌ترین سیستم‌های کنترل و نظارت بر اتاق سرور، سیستم دیتالاگر شرایط محیطی است.
دیتالاگر یک دستگاه الکترونیکی است که به‌منظور نظارت، ثبت و ذخیره‌ی داده‌های محیطی یا فیزیکی استفاده می‌شود. این دستگاه با استفاده از سنسورهای متصل به خود، داده‌هایی مانند دما، رطوبت، فشار و سایر پارامترها را اندازه‌گیری کرده و آن‌ها را به‌صورت دیجیتال ثبت و ذخیره می‌کند.

در همین راستا شرکت دانش‌بنیان بهینه فرایند الکترونیک فیدار (به‌اختصار الکترونیک فیدار) با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا و باتکیه‌بر دانش فنی متخصصان خود، اقدام به طراحی و تولید دیتالاگر FIDAQUIRE برای کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور نموده است. این سیستم مجهز به سخت‌افزار صنعتی بوده و به طور خاص برای کنترل عوامل محیطی همچون دما، رطوبت، نشتی آب، دود و حریق، ولتاژ، نوسانات برق، ضربه، کنترل ورود و خروج افراد و … طراحی و ساخته شده است.

قابل‌ذکر است که شرکت فنی و مهندسی الکترونیک فیدار هیچ محدودیتی در سفارشی‌سازی و همچنین بهینه‌سازی مشخصات فنی سامانه‌ی مدیریت زیرساخت شبکه نداشته و باتوجه‌ به نیاز کارفرما قابل‌توسعه و گسترش می‌باشد.

دیتالاگر FIDAQUIRE مدل FCD6455-01 با ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فرد خود، یک ابزار حیاتی برای نظارت و مدیریت اتاق سرور است که می‌تواند چندین نوع داده را به طور هم‌زمان ثبت و ذخیره کند. دیتالاگر FIDAQUIRE برای نظارت و تجزیه‌وتحلیل بلادرنگ به شبکه‌ها یا رایانه‌ها متصل می‌شود. با پیاده‌سازی دقیق آن، کاربران می‌توانند داده‌ها را پس از جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل کرده و بر اساس آن‌ها تصمیمات لازم را اتخاذ کنند. همچنین هنگام بروز مشکل، آلارم هشدار را از طریق پیامک یا ایمیل دریافت کنند. به‌عبارت‌دیگر دیتالاگر FIDAQUIRE به مدیران IT اجازه می‌دهد تا قبل از دیر شدن، نسبت به وقفه‌های شبکه واکنش نشان دهد. استفاده از دستگاه دیتالاگر اتاق سرور باعث پیشگیری از تبدیل یک نقص به فاجعه و امکان جلوگیری از خسارات مادی و معنوی حاصل از ناپایداری شرایط فیزیکی مناسب در اتاق سرور می‌گردد.

این دیتالاگر شامل یک پردازنده­‌ی اصلی رکمونت است و تا 128 سنسور ورودی و رله‌ی خروجی را پشتیبانی می‌کند. هر ورودی قابلیت ارتباط با سنسورهای محیطی را داشته و اطلاعات آن را جهت ثبت و نمایش به میزبان ارسال می‌کند.

از جمله پارامترهای قابل پایش در اتاق سرور با استفاده از دستگاه FIDAQUIRE می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دما
 • رطوبت
 • نوسان برق
 • دود و حریق
 • ضربه یا شوک
 • نشتی آب
 • گردوغبار
 • اکسس کنترل

ویدیو معرفی دستگاه دیتالاگر FIDAQUIRE

دما

دما، یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین شرایط محیطی است که باید همیشه به‌صورت کاملاً سخت‌گیرانه کنترل و در یک بازه‌ی استاندارد ثابت نگه داشته شود. طبق استاندارد TIA942، دمای اتاق سرور برای کارکرد بهتر سیستم‌های شبکه و سرورها می‌بایست بین 20 تا 25 درجه سانتی‌گراد ثابت نگه داشته شود. همچنین باید توجه داشته باشیم که دمای بالا ممکن است زمان واکنش اضطراری را کمتر کرده و موجب ایجاد خطر برای تجهیزات شود. رایانه‌­ها، سرورها و تجهیزات ذخیره‌سازی داده، به‌گونه­ای طراحی و ساخته‌شده‌اند که نیاز به محیطی با درجه حرارت مشخص دارند. درصورتی‌که دمای آن‌ها از یک حد معین بیشتر شود، به‌تدریج کارکرد صحیح خود را از دست می‌دهند. به‌علاوه تجهیزات شبکه مانند سرورها، بسیار گران‌قیمت هستند که ازدست‌دادن آن‌ها برای سازمان‌ها و شرکت‌ها می­تواند هزینه‌های گزافی داشته باشد. از طرفی داده‌های ذخیره شده در سرورها، ممکن است اطلاعات حساب مشتریان یک سایت و یا حساب‌های مالی شرکت‌ها باشد که ازدست‌دادن این داده‌ها ممکن است برای یک سازمان و یا شرکت حتی گران‌تر از خرابی یک سرور تمام شود.

عوامل و مشکلات زیادی مانند قطع‌شدن برق، باز ماندن اتفاقی در اتاق سرور، خاموش‌کردن تجهیزات سرمایشی در ساعات کم‌مصرف و فراموشی روشن‌کردن آن‌ها و باز و بسته‌شدن مکرر درها در اثر رفت‌وآمد به اتاق سرور می‌توانند تنظیمات دما در اتاق را برهم بزند و دما را بیش از حد بالا ببرند. اگر دمای اتاق سرور به‌خوبی و به طور مرتب بررسی و تنظیم نشود، ممکن است به تجهیزات اتاق آسیب جدی وارد شود. یعنی افزایش تنها یک تا چند درجه دما کافی است تا کارکرد دستگاه مختل شده و آسیب‌های جبران‌ناپذیری مانند ازدست‌رفتن اطلاعات و داده‌های مشتریان و یا سازمان و یا آسیب‌های دائمی به سرورها و دستگاه‌ها وارد شود.

دما در اتاق‌های سرور باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که زمان کافی برای رسیدگی کارشناسان در موقعیت‌های اضطراری فراهم باشد. برای بررسی و کنترل مرتب دمای محیط، به یک سیستم مانیتورینگ دما نیاز است که گزینه‌ی خوبی برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی می‌باشد. این سیستم‌ها با اندازه‌گیری دما، داده‌ها را پردازش کرده و به‌صورت منظم برای کارشناسان نمایش می‌دهند و در صورت وجود مشکل، هشدارهایی را برای افراد ارسال می‌کنند. این هشدارها می‌توانند به‌صورت پیامکی و یا ایمیلی برای افراد مسئول ارسال شوند و از بروز اتفاقات بعدی جلوگیری کند.

استفاده از سنسورهای دما در اتاق‌های سرور به علت اهمیت مداوم نظارت بر دما و حفظ شرایط بهینه برای عملکرد تجهیزات سرور امری بسیار ضروری است. از جمله کاربرد این سنسورها که سبب ضرورت استفاده آن‌ها در اتاق سرور می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        حفظ عمر مفید تجهیزات

·        جلوگیری از افزایش دما ناگهانی

·        حفظ عملکرد بهینه‌ی سرورها

·        کاهش مصرف انرژی

·        پیشگیری از حوادث آتش‌سوزی

·        مدیریت بهینه‌ی تهویه و خنک‌کننده

سنسور دما مدل FTC0200-01 ساخت شرکت الکترونیک فیدار با قابلیت پاسخ سریع، دقت اندازه گیری 0.1 درجه و محدوده‌ی سنجش دمایی از 30- تا 70 درجه سانتی گراد برای حفظ ایمنی و پایداری شرایط محیطی اتاق سرور انتخاب مناسبی است. با نصب این سنسور در  مکان‌های مختلف و فواصل استاندارد می‌توان به راحتی دمای تمام نقاط اتاق سرور را نظارت کرد. و شرایط نامطلوب دمایی را به سرعت تشخیص داد.

سنسور دما مدل FTC0200-01 ساخت شرکت الکترونیک فیدار با قابلیت پاسخ سریع، دقت اندازه‌گیری 0.1 درجه و محدوده‌ی سنجش دمایی از 30- تا 70 درجه سانتی‌گراد برای حفظ ایمنی و پایداری شرایط محیطی اتاق سرور انتخاب مناسبی است. با نصب این سنسور در مکان‌های مختلف و فواصل استاندارد می‌توان به‌راحتی دمای تمام نقاط اتاق سرور را نظارت کرد و شرایط نامطلوب دمایی را به‌سرعت تشخیص داد.

رطوبت

پس از دما، رطوبت دومین پارامتر مهم در اتاق‌های سرور است که می‌تواند تأثیر مستقیمی بر عملکرد و استحکام تجهیزات داخلی داشته باشد. رطوبت استاندارد در اتاق سرور معمولاً در محدوده‌ای مشخص قرار می‌گیرد تا از عملکرد بهینه تجهیزات سرور و ایمنی داده‌ها و سخت‌افزارها اطمینان حاصل شود. معمولاً، مقادیر استاندارد رطوبت در اتاق سرور به‌صورت نسبتی با دما تعریف می‌شود و در محدوده 40% تا 60% قرار دارد. این مقدار به طور معمول به‌عنوان محدوده رطوبت استاندارد در محیط‌های IT مورد تأیید قرار می‌گیرد. البته ممکن است این مقدار بسته به شرایط خاص هر سیستم و محیط متغیر باشد. برای مثال، در مناطق با آب‌وهوای مرطوب، اتاق سرورها به محافظت بیشتر در برابر رطوبت نیاز دارند.

ازآنجایی‌که ذخیره‌سازی داده‌های حساس در سرورها اهمیت بسیاری دارد، میزان رطوبت بالا می‌تواند منجر به خرابی و ازدست‌رفتن داده‌های مهم در سرورها شود. افزایش رطوبت می‌تواند موجب خرابی و آسیب به تجهیزات الکترونیکی و کامپوننت‌های سرور شود و حتی می‌تواند به خوردگی قطعات فلزی و زنگ‌زدگی در قطعات الکترونیکی، قطع‌کردن مدارهای الکتریکی، شوره زدگی باتری‌ها و حتی آتش‌سوزی و شوک الکتریکی منجر شود. رطوبت بالا همچنین باعث تشکیل رسوبات آبی بر روی سیستم‌های خنک‌کننده‌ی اتاق سرور می‌شود که ممکن است منجر به کاهش عملکرد سیستم‌های خنک‌کننده و افزایش دما در داخل اتاق سرور شود. در مقابل، کاهش بیش از حد رطوبت به واسطه‌ی تولید الکتریسیته ساکن در محیط اطراف، موجب تخلیه الکتریکی شده که باعث تخریب قطعات حساس الکترونیکی می‌گردد؛ بنابراین نظارت و کنترل رطوبت با استفاده از سنسورهای مخصوص برای حفظ شرایط محیطی و جلوگیری از آسیب به داده‌ها و تجهیزات سروری ضروری است. این امر به‌عنوان یکی از موارد ضروری برای رسیدن به عملکرد بهینه‌ی سیستم‌ها و پیشگیری از مشکلات عملکردی و ایمنی در آینده مهم است.

استفاده از سنسور رطوبت در اتاق سرور اهمیت زیادی دارد زیرا می‌تواند به طور مداوم مقدار رطوبت هوا را در اتاق سرور پایش کند و در صورت افزایش یا کاهش ناگهانی رطوبت هوا، هشداردهنده بوده و مدیران شبکه را به وسیله‌ی پیامک یا ایمیل از وجود شرایط بحرانی باخبر کند تا اقدامات فوری برای رفع مشکلات ایجاد شده انجام دهند.

به طور خلاصه از سنسور رطوبت برای کاربردهای زیر می‌توان استفاده کرد:

·        پایش مستمر رطوبت

·        هشداردهی در مواقع اضطراری

·        حفظ عملکرد تجهیزات

·        حفظ ایمنی

·        تطبیق با شرایط محیطی مختلف

باتوجه‌به اهمیت تنظیم رطوبت محیط در داخل اتاق سرور، استفاده از سنسور رطوبت مدل FTA3070-01 ساخت شرکت الکترونیک فیدار توصیه می‌شود. این سنسور در کمترین زمان و بادقت بالایی می‌تواند رطوبت را در محدوده 0 تا 100 درصد و با دقت سه درصد اندازه‌گیری کند. سنسور رطوبت مدل FTA3070-01  علاوه بر دقت بالا و پاسخ سریع، در رنج دمایی  10- تا 45 درجه سانتی‌گراد کار می‌کند که برای پایش اتاق سرور بسیار مناسب می‌باشد.

باتوجه‌ به اهمیت تنظیم رطوبت محیط در داخل اتاق سرور، استفاده از سنسور رطوبت مدل FTA3070-01 ساخت شرکت الکترونیک فیدار توصیه می‌شود. این سنسور در کمترین زمان و بادقت بالایی می‌تواند رطوبت را در محدوده 0 تا 100 درصد و با دقت سه درصد اندازه گیری کند. سنسور رطوبت مدل FTA3070-01  علاوه بر دقت بالا و پاسخ سریع، در رنج دمایی  10- تا 45 درجه سانتی گراد کار می‌کند که برای پایش اتاق سرور می‌تواند بسیار مناسب می‌باشد.

نوسان برق

نوسان برق در اتاق سرور به تغییرات غیرمنظم در ولتاژ و فرکانس برق گفته می‌شود که روی عملکرد و امنیت تجهیزات کامپیوتر و سیستم‌های سرور تأثیر منفی می‌گذارد. نوسانات برق می‌تواند دلایل متعددی از جمله، کیفیت برق ورودی به ساختمان و عملکرد سیستم‌های نیروی باتری پشتیبان (UPS)، سوختگی باتری‌های UPS، یا عملکرد ناصحیح سیستم‌های UPS داشته باشد.

وجود نوسان در برق یک اتاق سرور مشکلات فراوانی به دنبال دارد، از جمله ناپایداری در عملکرد سیستم‌ها، ایجاد اختلالات و قطعی در سرویس‌های ارائه شده، ازدست‌رفتن اطلاعات حساس یا آسیب به تجهیزات ذخیره‌سازی، افزایش دما، ناپایداری ولتاژ، افزایش ریزش برق و حتی خرابی تجهیزات؛ بنابراین وجود یک سنسور حساس به نوسانات برق برای پایش میزان برق استاندارد ورودی به اتاق، بسیار ضروری است. زیرا کارفرما می‌تواند با استفاده از سنسور، نوسانات غیرمنظم و ناپیوسته را تشخیص داده و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد. همچنین به طور مداوم تغییرات و نوسانات ولتاژ را نظارت کرده و از پایداری و عملکرد صحیح سیستم‌ها اطمینان حاصل کند. در نهایت با داشتن اطلاعات دقیق در مورد نوسانات برق اتاق سرور، می‌تواند برنامه‌های پیشگیری و تعمیر و نگهداری بهتری را تدوین کند تا از وقوع حوادث خطرناک جلوگیری کرده باشد.

 

دود و حریق

آتش‌سوزی یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هر اتاق سروری پیش بیاید و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد. عوامل زیادی موجب بروز آتش‌سوزی و بلندشدن دود در اتاق سرور می‌شود. برای مثال، خرابی تجهیزات الکتریکی داخل اتاق سرور می‌تواند به ایجاد دود و آتش‌سوزی ختم شود. این خرابی ممکن است به دلیل اتصال کوتاه، انفجار قطعات الکتریکی یا خرابی‌های دیگر تجهیزات باشد. استفاده از تجهیزات الکتریکی ناسازگار با محیط‌های گرم و همچنین استفاده از تجهیزات فرسوده و ناپایدار می‌تواند منجر به ایجاد دود و حتی آتش‌سوزی شود. عدم کارکرد صحیح سیستم‌های خنک‌کننده یا خرابی آن‌ها یکی دیگر از عوامل مهم افزایش دما و تولید دود در اتاق سرور است. وجود تعداد زیاد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در اتاق‌های سرور نیز می‌توانند به افزایش دما و آتش‌سوزی خطرناک منجر شود، به‌خصوص اگر سیستم تهویه‌ی مناسب برای اتاق سرور در نظر گرفته نشود. در نهایت تراکم بالای مواد زیستی؛ مانند گردوغبار اگر باعث مسدودشدن مسیرهای تهویه شود، می‌تواند به آتش‌سوزی در اتاق‌های سرور ختم شود.

بروز آتش در اتاق سرور می‌تواند منجر به خطرات جدی برای تجهیزات، داده‌ها، و حتی افراد حاضر در محیط شود. برخی از خطرات اصلی آتش‌سوزی در اتاق سرور عبارت‌اند از:

·        تخریب تجهیزات: آتش‌سوزی می‌تواند منجر به تخریب کامل یا قسمتی از تجهیزات الکترونیکی، سرورها، سوئیچ‌ها، روترها و سایر تجهیزات شود که ممکن است به دلیل دمای بالا، آتش، یا دود باشد.

·        ناپایداری در عملکرد سرویس‌ها: آتش‌سوزی ممکن است منجر به ناپایداری در عملکرد سرویس‌ها و سیستم‌های مرتبط شود که در نتیجه می‌تواند موجب عدم دسترسی به سرویس‌ها، ازدست‌رفتن داده‌ها و یا اختلال در فرایندهای شبکه شود.

·        ازدست‌رفتن داده‌ها: اتاق سرور معمولاً شامل تجهیزات حیاتی برای سازمان است که دارای داده‌های حساس و ارزشمندی هستند. وقوع حریق می‌تواند به ازدست‌رفتن این داده‌ها و به‌تبع آن، به خسارت مالی و اعتباری بزرگی برای سازمان منجر شود.

·        خطر برای افراد: در صورت وقوع آتش‌سوزی، خطرات جدی برای افراد حاضر در اتاق سرور و سایر افرادی که در اطراف محیط هستند وجود دارد، از جمله خطر سوختن، خفگی یا مسمومیت از دود.

·        زمان و هزینه برای بازسازی و بازیابی: پس از وقوع آتش‌سوزی، نیاز به بازسازی تجهیزات و زیرساخت‌های سرور، بازیابی داده‌ها و سرویس‌ها، و تهیه مجدد زیرساخت‌های موردنیاز می‌باشد که می‌تواند هزینه زمانی و مالی زیادی را برای سازمان ایجاد کند.

بنابراین، حفظ ایمنی و جلوگیری از وقوع آتش‌سوزی در اتاق سرور یک اولویت اساسی برای هر سازمان و مرکز داده است. مدیران سازمان‌ها با استفاده از اقدامات پیشگیرانه، مانند نصب سیستم‌های هشدار دود و آتش می‌توانند به حفظ ایمنی و امنیت محیط سرور کمک کنند. تنها راهکار جلوگیری از بروز هرگونه اتفاق غیرمنتظره در اتاق‌های سرور، نصب سنسورهای تشخیص دود و حریق است که بتوانند به طور مرتب شرایط محیطی را پایش کنند و در سریع‌ترین زمان حوادث آتش‌سوزی را شناسایی کرده و هشدار لازم را به‌صورت خودکار به مرکز کنترل ارسال کنند. با شناسایی زودهنگام دود و آتش، احتمال آسیب‌های جانی و مالی ناشی از حوادث آتش‌سوزی به‌شدت کاهش می‌یابد و همچنین مدیران می‌توانند به‌سرعت اقداماتی مانند فراخوانی اطفاء حریق، قطع برق، و جلوگیری از انتقال حرارت را انجام دهند تا گسترش آتش را متوقف کنند.

سامانه‌ی کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور FIDAQUIRE از ترکیب سنسورهای تشخیص دود و حرارت برای کنترل و پیشگیری از حوادث ناشی از آتش‌سوزی، استفاده می‌کند. استفاده از سنسورهای ترکیبی برای محیط‌های حساس مانند اتاق سرورها بسیار مهم است. زیرا گاهی ممکن است شعله آتش بدون دود باشد؛ مثلاً در برخی آتش‌سوزی‌های الکتریکی که در اتاق سرور شایع است آتش وجود دارد، اما دود زیادی دیده نمی‌شود؛ بنابراین مدیران سازمان با نصب این سنسورها در سقف و کف اتاق و همچنین در داخل رک‌ها و تابلوهای برق و با تنظیم درجه‌ی حساسیت سنسورها  مطابق با محل نصب آن‌ها از اتاق و تجهیزات آن محافظت می‌کنند و در صورت افزایش ناگهانی دما یا با بلندشدن کمترین دود در هر نقطه از اتاق سرور، سنسور این علائم را به‌سرعت حس کرده و به پنل اعلام حریق اتاق سرور فرمان می‌دهد و کاربران را از این اتفاق مطلع می‌سازد؛ بنابراین با توجه عوامل مؤثر در بروز حریق در اتاق سرور و خطر آتش‌سوزی که به دلیل وجود تجهیزات الکترونیکی فراوان در این مکان وجود دارد بهتر است که سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی اتاق‌های سرور خود را به سیستم اعلام حریق مجهز نمایند.

همچنین امکان فعال‌سازی هشدار پیامکی و ایمیلی و همچنین اتصال هشدار نوری/صوتی به دستگاه دیتالاگر در هنگام وقوع دود/حریق در دستگاه FIDAQUIRE باعث هشیاری مدیر مربوطه حتی در زمان خارج از ساعات کاری می‌گردد.

ضربه یا شوک

ضربه به سرورها را می‌توان به این صورت معنی کرد که وقوع یک نیروی خارجی یا ناگهانی که باعث تحرک یا لرزش سرورها و تجهیزات آنها می‌شود. وقوع ضربه به رک ممکن است باعث آسیب رسیدن به سرورها و تجهیزات آنها از جمله قطعات الکترونیکی داخلی مانند دیسک‌های سخت، منابع تغذیه یا مدارهای گرافیکی شود. این خرابی می‌تواند باعث کاهش عملکرد سرور یا حتی توقف کامل آن شود. در صورت خرابی دیسک‌های سخت، داده‌های موجود بر روی آنها ممکن است از دست بروند که عواقب بسیار بدی برای سازمان‌ها خواهد داشت. علاوه بر این، تعمیر یا جایگزینی سرورهای آسیب‌دیده می‌تواند هزینه‌های بالایی برای سازمان‌ها یا شرکت‌ها داشته باشد. به جز هزینه‌های مستقیم تعمیرات، هزینه‌های ناشی از تعطیلی خدمات سازمان یا اداره نیز ممکن است قابل‌توجه باشد؛ بنابراین، انجام اقداماتی برای پیشگیری از وقوع ضربه و ایجاد راهکارهای اضطراری در صورت وقوع حادثه، امری بسیار حیاتی است. امروزه از سنسورهای حساس به ضربه برای جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از ایجاد هرگونه لرزش در رک‌های سرور استفاده می‌شود. وجود این سنسورها برای اتاق‌های سرور اهمیت زیادی دارد، زیرا به مدیران سازمان این امکان را می‌دهند تا در کمترین زمان از وقوع ضربه یا لرزش ناگهانی در رک‌ها و تجهیزات اطلاع پیدا کنند. این سنسورها جزئی از استراتژی‌های ایمنی و پایش سیستم‌های اطلاعاتی مدرن محسوب می‌شوند. از دلایل اصلی استفاده از سنسور ضربه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        پایش مداوم: نظارت و کنترل مداوم ضربه معمولاً به طور اتوماتیک و به‌صورت 24/7 انجام می‌شود. این اقدام به مدیران سیستم این امکان را می‌دهد تا وضعیت سرورها و تجهیزات را به طور مداوم پایش کنند و در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهند.

·        شناسایی زودهنگام حادثه: سرورها و تجهیزات مرتبط در اتاق سرور ممکن است به دلایل مختلفی همچون زلزله، لرزش، یا حوادث انسانی، با ضربه مواجه شوند. سنسور ضربه این امکان را فراهم می‌کند تا مدیران سیستم به‌صورت فوری از وقوع مشکلات مطلع شوند و برای رفع آنها اقدام کنند.

·        حفاظت از تجهیزات و داده‌های حیاتی: هر گونه ضربه به سرورها می‌تواند به آسیب رسیدن به تجهیزات و داده‌ها منجر شود. با استفاده از سنسور ضربه، می‌توان به‌زودی از وقوع آسیب در جلوگیری کرد و برنامه‌های اضطراری برای حفاظت از داده‌ها و تجهیزات را فعال کرد.

·        کاهش خاموشی سرورها: در صورت وقوع ضربه به رک‌ها، ممکن است سیستم از کار بیفتد که باعث اختلال در فعالیت‌های سازمانی و خدمات ارائه شده توسط آنها می‌شود. با استفاده از سنسور ضربه، می‌توان زمان واکنش به مشکلات را کاهش داد و قطعی سرورها را به حداقل رساند.

·        افزایش امنیت: سنسورهای ضربه می‌توانند به افزایش امنیت اتاق سرور کمک کنند، زیرا امکان دارد ضربه‌ها ناشی از حوادثی مانند تلاش برای سرقت یا حمله‌ی فیزیکی باشند. با تشخیص زودهنگام ضربه‌ها، می‌توان از وقوع حوادث امنیتی جلوگیری کرد.

سنسور ضربه مدل FDS0202-01 ساخته شده توسط شرکت الکترونیک فیدار، بهترین راهکار برای حفظ ایمنی تجهیزات سروری و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی می‌باشد. این سنسور با قابلیت تنظیم میزان حساسیت به ضربه، مدیران سازمان را از کوچک‌ترین لرزش دستگاه‌ها و در کوتاه‌ترین زمان از طریق آژیر یا ارسال پیامک و ایمیل مطلع می‌کند.

سنسور ضربه مدل FDS0202-01، بهترین راهکار برای حفظ ایمنی تجهیزات سروری و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی می‌باشد. این سنسور با قابلیت تنظیم میزان حساسیت به ضربه، مدیران سازمان را از کوچک‌ترین لرزش دستگاه‌ها در کوتاه‌ترین زمان از طریق آژیر یا ارسال پیامک و ایمیل مطلع می‌کند.

نشتی آب

نشتی آب یکی از خطراتی است که ممکن است محیط سرور را تهدید کند چه‌بسا رسیدن آب به بردهای الکترونیکی و تجهیزات برقی درون اتاق، موجب ازکارافتادن کامل سرورها و ازدست‌رفتن داده‌ها و در نهایت ایجاد خسارت‌های هنگفت مالی می‌شود. نشت آب می‌تواند به چند دلیل اتفاق بیفتد. ممکن است از سقف و یا کف اتاق سرور، لوله‌های آب و فاضلاب عبور داده شده باشند که در این صورت لوله‌ها همواره به دلیل پوسیدگی مستعد نشت آب خواهد بود. علاوه بر این، در اتاق‌های سروری که پنجره یا هواکش به سمت بیرون دارند، ممکن است آب باران یا سیل به داخل اتاق نفوذ کرده و باعث خرابی دستگاه‌های سرور شود. اما عامل دیگری که باعث نشت آب به درون اتاق می‌شود سیستم‌های خنک‌کننده است. در سیستم‌های اسپلیت، آب حاصل از میعان بخار محیط به وسیله‌ی یک شلنگ به بیرون اتاق منتقل می‌شود. ولی ممکن است به دلیل رسوب داخل شلنگ، آب به سمت رک‌ها سرازیر شود و یا زیر خود اسپلیت‌ها نشت کند. در این صورت اگر آب به داخل رک‌ها نفوذ کند، یک فاجعه‌ی بزرگ رخ می‌دهد و عواقب جدی از جمله خرابی و ازکارافتادن تجهیزات الکترونیکی مثل سرورها، سوئیچ‌ها، روترها و سیستم‌های ذخیره‌سازی را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این، نشت آب می‌تواند خطر حوادث انسانی مانند شوک الکتریکی یا آتش‌سوزی را افزایش دهد، به‌ویژه اگر آب به سیستم‌های برقی وارد شود.

باتوجه‌به موارد فوق، تشخیص زودهنگام نشت آب با استفاده از سنسورهای مخصوص برای حفظ و نگه‌داری تجهیزات و جلوگیری از خطرات احتمالی بسیار ضروری است از جمله کاربردهای مهم استفاده از سنسور نشتی آب می‌توان به پایش مداوم سنسور، اعلام هشدار سریع در صورت وقوع نشتی و محافظت از داده‌ها در صورت نشت آب به سرورها و دیسک‌های سخت اشاره نمود.

سنسور نشت آب مدل FDW0050-01  یک انتخاب ایده‌آل برای رفع آسیب‌های احتمالی می‌باشد. یکی از ویژگی‌های منحصربفرد سنسور FDW0050-01، دارا بودن قابلیت نصب سنسور کابلی تا 50 متر می‌باشد تا بتوان به‌راحتی در مسیر عبور لوله‌ها و خروجی آب اسپلیت‌ها  و نیز در زیر کف‌های کاذب اتاق مستقر نمود. به‌محض تشخیص بروز نشت آب، سنسور  FDW0050-01 فرمانی را به دستگاه دیتالاگر اتاق سرور ارسال خواهد کرد که در نتیجه دستگاه می‌تواند ضمن فعال‌سازی آژیر خطر از طریق ارسال پیامک و ایمیل مسئول مربوطه را مطلع نماید تا از بروز خسارت‌های مالی جلوگیری شود.

نکته‌ی بسیار مهم در استفاده از این سنسور آن است که باید بالاترین حساسیت در سنجش نشتی، و همین‌طور توانایی تشخیص در دقایق اولیه‌ی نشت آب را داشته باشد که سنسور  FDW0050-01 تمام این ویژگی‌ها را دارد.

سنسور نشت آب مدلFDW0050-01  یک انتخاب ایده‌آل برای رفع آسیب‌های احتمالی می‌باشد. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد سنسور FDW0050-01، دارابودن قابلیت نصب سنسور کابلی تا 50 متر می‌باشد تا بتوان به‌راحتی در مسیر عبور لوله‌ها و خروجی آب اسپلیت‌ها و نیز در زیر کف‌های کاذب اتاق مستقر نمود. به‌محض تشخیص بروز نشت آب، سنسور  FDW0050-01 فرمانی را به دستگاه دیتالاگر اتاق سرور ارسال خواهد کرد که در نتیجه دستگاه می‌تواند ضمن فعال‌سازی آژیر خطر از طریق ارسال پیامک و ایمیل مسئول مربوطه را مطلع نماید تا از بروز خسارت‌های مالی جلوگیری شود.

گرد و غبار

کنترل و مانیتورینگ میزان گردوغبار در اتاق سرور برای مدیران آی تی سازمان‌ها بسیار اهمیت دارد، زیرا وجود گردوغبار می‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تأثیرات زیادی بر عملکرد و استحکام تجهیزات و سیستم‌های موجود در اتاق سرور داشته باشد و باعث کاهش عمر مفید آن‌ها می‌شود.

گردوغبار می‌تواند به‌سرعت روی فن‌های سیستم‌های خنک‌کننده سرور رسوب کند و باعث مسدودشدن و عدم کارکرد صحیح آنها شود. این امر می‌تواند به افزایش دما در داخل اتاق سرور و در نتیجه افزایش خطرات حرارتی و خرابی تجهیزات منجر شود. همان‌طور که قبلاً اشاره شد دمای بالا علاوه بر افزایش هزینه‌های انرژی، خسارت‌های سنگینی برای تجهیزات وارد می‌کند. گردوغبار همچنین می‌تواند به‌عنوان یک عامل اصلی ایجاد خطر محسوب شود، به این معنی که تجمع بالای گردوغبار در دستگاه‌ها و سیستم‌های الکتریکی خطرات آتش‌سوزی و آسیب به تجهیزات را افزایش می‌دهد. در نهایت وجود گردوغبار زیاد می‌تواند به افزایش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات سیستم‌ها منجر شود و حذف گردوغبار از تجهیزات سرور نیازمند هزینه‌های نگهداری مکرر و زمان‌بر است.

مدیران و کارفرمایان به‌منظور بهبود عملکرد و امنیت تجهیزات سرور در مقابل گردوغبار، از سنسورهای مخصوص استفاده می‌کنند. سنسور تشخیص گردوغبار به مدیران سیستم اطلاعات دقیقی در مورد میزان گردوغبار موجود در اتاق سرور ارائه می‌دهند. این اطلاعات می‌توانند به طور مستقیم به مدیران کمک کنند تا برنامه‌های تمیزی و نگهداری را به طور مؤثرتر اجرا کنند. همچنین در صورت کاهش کیفیت هوا به دلیل افزایش گردوغبار، سنسورها می‌توانند هشداردهنده باشند و مدیران سیستم را از میزان گردوغبار موجود در اتاق سرور آگاه کنند. این هشدارها اجازه می‌دهد تا اقدامات اصلاحی برای رفع مشکلات فوری انجام شود. در نتیجه با کنترل میزان گردوغبار، احتمالات مرتبط با آتش‌سوزی و خطرات ایمنی دیگر کاهش می‌یابد که این به امنیت و پایداری سیستم‌های موجد در اتاق سرور کمک می‌کند.

با استفاده از سنسور گردوغبار الکترونیک فیدار، می‌توان بر میزان گردوغبار موجود در مرکز داده یا محیط اتاق سرور نظارت کرد.

سنسور گردوغبار با مدل FMD1210-01 با پایش ذرات معلق در هوا، میزان گردوغبار موجود در اتاق سرور را تشخیص می‌دهد. این سنسور توانایی تشخیص ذرات بسیار ریز 10، 2.5 و 1 میکرون را دارد. همچنین قابلیت کارکرد در محدوده‌ی رطوبت 0 تا 60 درصد را دارد که بهترین گزینه برای نصب در اتاق‌های سرور می‌باشد.

سنسور گردوغبار با مدل FMD1210-01 با پایش ذرات معلق در هوا، میزان گردوغبار موجود در اتاق سرور را تشخیص می‌دهد. این سنسور توانایی تشخیص ذرات بسیار ریز 10، 2.5 و 1 میکرون را دارد. همچنین قابلیت کارکرد در محدوده‌ی رطوبت 0 تا 60 درصد را دارد که بهترین گزینه برای نصب در اتاق‌های سرور می‌باشد.

اکسس کنترل و پایش ورود و خروج افراد

اکسس کنترل در اتاق سرور یکی از مهم‌ترین روش‌های افزایش امنیت و کنترل دسترسی به تجهیزات و اطلاعات حساس در یک مرکز داده یا اتاق سرور است. این سیستم به مدیران این امکان را می‌دهد تا به صورت دقیق کنترل کنند که کدام افراد مجاز به ورود به اتاق سرور هستند و چه کارهایی می‌توانند در آن انجام دهند.

اساس کار اکسس کنترل به این صورت است که ابتدا هویت افراد را با استفاده از روش‌هایی مانند نام کاربری و رمز عبور، کارت‌های هوشمند، یا اسکن اثر انگشت تأیید می‌کند. پس از احراز هویت، سیستم مشخص می‌کند که کاربر مورد نظر به چه منابعی دسترسی دارد و چه عملیاتی را می‌تواند انجام دهد و در نهایت نظارت و ثبت وقایع، به این معنی که اکسس کنترل به مدیران سازمان این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌ها و دسترسی‌های کاربران را به‌صورت زنده یا ثبت شده نظارت کنند تا از هرگونه فعالیت غیرمجاز آگاه شده و اقدامات لازم را انجام دهند.

در مورد اهمیت اکسس کنترل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

o       حفاظت از اطلاعات حساس: اکسس کنترل با محدودکردن دسترسی به اتاق سرور، امنیت اطلاعات را تضمین می‌کند و از دسترسی غیرمجاز به این اطلاعات جلوگیری می‌کند.

o       جلوگیری از نفوذ: اتاق سرور معمولاً هدف اصلی حملات نفوذی می‌باشد. اکسس کنترل، با محدودکردن دسترسی به این اتاق و تنظیم تراکم امنیتی، از حملات نفوذی مانند دزدی اطلاعات یا تخریب سیستم‌ها جلوگیری می‌کند.

o       کنترل دسترسی: با استفاده از اکسس کنترل، مدیران می‌توانند دقیقاً تعیین کنند که کدام افراد به اتاق سرور دسترسی داشته باشند و از چه منابعی می‌توانند استفاده کنند.

o       پیشگیری از اشتباهات داخلی: ازآنجایی‌که بسیاری از حملات امنیتی به دلیل عوامل داخلی اتفاق می‌افتد، با استفاده از اکسس کنترل می‌توان از حوادث داخلی جلوگیری کرده و محافظت از اطلاعات را تضمین کرد.

برای نظارت و کنترل هرچه دقیق‌تر اتاق سرورها وجود اکسس کنترل به‌تنهایی کافی نیست. زیرا احتمال هرگونه خطا وجود دارد. سامانه‌ی پایش ورود و خروج افراد در دیتالاگر FIDAQUIRE به این صورت است که ابتدا با استفاده از یک اکسس کنترل پیشرفته‌ی اثر انگشت، عمل احراز هویت انجام می‌شود که در صورت تشخیص درست فرد، درب اتاق باز می‌شود. در غیر این صورت درب ورود باز نمی‌شود. لازم به ذکر است تمام ورودهای غیرمجاز در سیستم دیتالاگر FIDAQUIRE ثبت می‌شود. ولی گاهی ممکن است افرادی با هک‌کردن سیستم اکسس کنترل، اقدام به ورود غیرمجاز به داخل اتاق سرور کنند و خسارت‌هایی را به بار بیاورند. پس علاوه بر سیستم اکسس کنترل وجود یک سنسور مگنت درب در بالای درب ورودی اتاق سرور بسیار ضروری است. این سنسور به این صورت کار می‌کند که هنگام باز شدن درب اتاق، با ارسال یک فرمان به دیتالاگر، کارفرما را از لحظه‌ی باز شدن درب آگاه می‌کند. حال چنانچه درب اتاق سرور بدون تشخیص اکسس کنترل باز شود به معنای علامت خطر بوده و کارفرما سریعاً باید خبردار شود. شرکت الکترونیک فیدار برای حل این مشکل و همچنین اطلاع‌رسانی به مدیران سازمان، سنسور Dry contact مدل FDD0001-01 را با جدیدترین و به‌روزترین تکنولوژی دنیا طراحی و ساخته شده است که با اتصال به سنسور مگنت درب، ورود غیرمجاز افراد را با ارسال پیامک یا ایمیل به مدیران سازمان خبر می‌دهد. در واقع می‌توان گفت این مکانیزم یک هشدار پیشگیرانه برای وقوع اتفاقات بعدی است و به مدیر سازمان این امکان را می‌دهد تا بتواند هنگام باز و بسته‌شدن درب، از وضعیت موجود مطلع باشد و به‌سرعت فعالیت‌های نامناسب یا غیرمعمول را شناسایی کرده و بر آنها واکنش مناسبی نشان دهد. این عمل می‌تواند به جلوگیری از حملات نفوذی و یا سرقت اطلاعات کمک کند.

علاوه بر هشدارهای پیامکی و ایمیلی، سامانه‌ی کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور FIDAQUIRE امکان ارتباط با دوربین‌های نصب شده در اتاق سرور را دارا بوده تا بتواند پس از تشخیص ورود کاربر غیرمجاز، تصاویر افراد وارد شده را به‌صورت عکس و ویدئو ثبت نماید.

دتکتور ولتاژ

گاهی ممکن است به دلیل انجام تعمیرات در سیستم‌های الکترونیکی و تابلوهای برق، یا به‌خاطر قطع فیوز یا هر دلیل دیگری، برق اتاق سرور قطع شود. در این صورت سرورها بلافاصله از UPS برای تأمین برق خود استفاده می‌کنند؛ ولی این منبع ظرفیت محدودی دارد و تنها برای مدت‌زمان کوتاهی قادر به پشتیبانی برق اتاق سرور است. در این شرایط مدیران سازمان باید از وضع موجود آگاه باشند تا برای اتصال مجدد برق و هماهنگی با بخش تأسیسات بتوانند اقدامات درستی انجام دهند. زیرا در صورت عدم اطلاع از قطعی برق UPS، تمامی فعالیت‌های مربوط به اتاق سرور متوقف می‌گردد؛ بنابراین نصب یک دتکتور ولتاژ مدل FDV0220-01 ساخت شرکت الکترونیک فیدار در ورودی و خروجی دستگاه UPS جهت آگاهی از قطع برق لازم و ضروری است.

سنسور تشخیص ولتاژ مدل FDV0220-01 که با اتصال به ورودی و خروجی UPS ها، وجود و عدم وجود برق را با نمایش اعداد صفر و یک نشان می‌دهد.

دیتالاگر FIDAQUIRE مدل FCD6455-01 با قابلیت اتصال تمام سنسورهای ذکرشده در بالا، محیطی کاملاً ایمن برای اتاق سرور فراهم می‌کند.

ویژگی های دیتالاگر FIDAQUIRE

سیستم کنترل و مانیتوریگ اتاق سرور FIDAQUIRE به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند باتوجه‌به نیاز کارفرما داده‌ها را از انواع کارت‌های آنالوگ، دیجیتال و CanOpen دریافت کند. کارت CanOpen با قابلیت ارتباط با 125 عدد سنسور از 25 نوع سنسور مختلف، می‌تواند تمام داده‌ها را به صورت بلادرنگ دریافت کند این بدین معنا است که داده‌ها می‌توانند در حین جمع‌آوری، نظارت و تجزیه تحلیل شوند و امکان تصمیم‌گیری و حل مشکل سریع‌تر را فراهم کنند. این ویژگی، دیتالاگر FIDAQUIRE را از دیگر سازنده‌ها متمایز می‌سازد. تیم حرفه‌ای فیدارالکترونیک با طراحی یک وب سرور اختصاصی و پنل مانیتورینگ پیشرفته جهت نمایش اطلاعات حیاتی از جمله آی پی، خطاها و … به مدیران سازمان این امکان را می‌دهد تا به راحتی تنظیمات کاربردی ساده یا پیچیده را اعمال کنند و داده‌های دریافتی از سنسورها را ثبت و بروزرسانی کرده و یا اعلان‌هایی را براساس هشدارهای تعریف شده، دریافت کنند. همچنین می‌توانند خروجی سنسورها را علاوه بر وب سرور داخلی، از طریق پورت USB به صورت نمودار (مانند XLS،CSV،JCON،XML) دریافت کنند.

 یکی دیگر از امکاناتی که پنل مانیتورینگ FIDAQUIRE در اختیار مدیران قرار می‌دهد این است که باتوجه‌به اهمیت مدیریت دسترسی‌های سایر کاربران به سامانه، می‌توان چندین کاربر را با سطوح دسترسی متفاوت تعریف کرد. یعنی هر کاربر تنها به داشبوردهای خود دسترسی داشته و هیچ‌کس نمی‌تواند به پنل کاربری دیگران وارد شود.

یکی از مزیت‌های استفاده از دیتالاگر  FIDAQUIRE پشتیبانی از پروتکل SNMP است که می‌تواند با اتصال به انواع نرم‌افزارهای مدیریت شبکه مانند (Solarwinds, PRTG, …) خروجی سنسورها را نمایش دهد. علاوه بر این کارفرما می‌تواند با اتصال دیتالاگر FIDAQUIRE به انواع مختلف HMIها داده‌های سنسورها را به‌صورت real time مشاهده کرده و شرایط محیطی اتاق سرور را با استفاده از یک رابط کاربری گرافیکی کنترل کند.

در دیتالاگر FIDAQUIRE با استفاده از رله‌ی آلارم می‌توان آلارم هشدار را برای هریک از سنسورها تعریف کرد و در زمان شرایط نامطلوب، آلارم هشدار فعال شده و با ارسال پیامک یا ایمیل به کاربران تعریف شده به دستگاه و همچنین ثبت تصاویر دوربین مداربسته، آنها را از وقوع حوادث باخبر می‌کند.

در اتاق سرورها باتوجه‌به اهمیت اطلاع از وضعیت داده‌ها در هر لحظه، سیستم دیتالاگر در حالت‌های زیر امکان ارسال هشدار به کاربر را دارد:

• خطای کاهش/افزایش و یا اختلاف دمای از پیش تعریف شده

• خطای رخداد بیش از یک حد آستانه

 • خطای قطع و یا عدم کارکرد صحیح سنسور

• خطای مقدار بیش از حد یا کمتر از حد

• خطای تکرار وقوع یک حادثه در صورت نبود مشکل

• خطای ورود غیرمجاز

دیگر ویژگی‌های دیتالاگر FIDAQUIRE:

§        پشتیبانی از پروتکل TCP/Modbus و RTU/Modbus بدون نیاز به کارت خارجی

§        پشتیبانی از پروتکل NTP و همچنین دارای ساعت RTC داخلی

§         امکان تعریف آی پی استاتیک و همچنین پشتیبانی از    DHCP

§         امکان طراحی داشبوردهای اختصاصی جهت‌نمایش و مانیتورینگ کانال‌های داده‌ی دلخواه

§         به‌روزرسانی از راه دور  OTA

§         مانیتورینگ از راه دور از طریق شبکه‌ی اینترنت بدون نیاز به آی پی استاتیک (بر پایه‌ی پروتکل‌های کدگذاری شده‌ی IoT) و سرور ابری و اختصاصی

§         قابلیت افزودن تمامی کارت‌های سری F و انجام تنظیمات و نمایش داده‌های کارت‌ها به‌صورت لحظه‌ای

§         قابلیت افزایش تعداد کارت تا 5 عدد (نیازمند پنل  expansion)

§        دارای پردازنده‌ی قدرتمند core-quad با معماری ARM ۶۴ بیت

§         دارای 4 گیگابایت رم DDR4

§          پنل رکمونت ۱۹ اینچی قابل نصب بر روی انواع رک

از کجا می‌توان دیتالاگر FIDAQUIRE را خریداری کرد؟

امروزه در بازار، تأمین‌کنندگان زیادی برای خرید دیتالاگر وجود دارند. شرکت بهینه فرایند الکترونیک فیدار در زمینه‌ی تولید و نصب انواع دیتالاگرها و سیستم‌های مانیتورینگ فعالیت دارد و در این حوزه پیشینه‌ی پرباری دارد. جهت اطلاع از قیمت و نحوه‌ی خرید هر یک از انواع مدل‌های دیتالاگرها می‌توانید با پشتیبانی (دفتر فروش) شرکت تماس بگیرید. 

خدمات ارائه شده توسط شرکت بهینه فرایند الکترونیک فیدار

 • نصب و راه‌اندازی انواع دیتالاگرهادر سریع‌ترین زمان ممکن
 • آموزش نحوه‌ی کار و استفاده از دستگاه دیتالاگر
 • ضمانت و گارانتی دو ساله از سوی شرکت فیدار الکترونیک
 • پشتیبانی فنی رایگان به صورت تلفنی و آنلاین
 • مراجعه حضوری کارشناسان شرکت درصورت وجود مشکل
 • آپدیت و به‌روزرسانی دوره‌ای نرم‌افزارها

قیمت دیتالاگر مخصوص اتاق سرور

سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور، متناسب با نوع تجهیزات، شرایط و محل نصب قیمت متفاوتی دارند. به‌صورت کلی برای آگاهی از قیمت دیتالاگر  FIDAQUIRE  مدل  FCD6455-01 بهتر است با واحد فروش شرکت تماس بگیرید.

خرید دیتالاگر اتاق سرور

هر چند کنترل و مانیتورینگ اتاق‌های سرور در ایران یک موضوع نسبتاً جدید است؛ اما در سال‌های اخیر شرکت‌های زیادی اقدام به تولید و عرضه این تجهیزات می‌کنند. شما می‌توانید برای خرید، نصب و یا راه‌اندازی هر کدام از محصولات فیدار الکترونیک، با تماس با واحدهای فروش و خدمات پس از فروش شرکت، اقدام به خرید، دریافت مشاوره و یا نصب محصولات نمایید.

جهت اطلاع از قیمت و نحوه خرید از فیدار الکترونیک شماره تلفن یا پست الکترونیک خود را در فرم زیر وارد کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید