ورود به سامانه ابری

Fidar Electronics

چگونه LoRa می تواند به مالکان ساختمان کمک کند تا opex را کاهش دهند؟

با افزایش گسترده استفاده از دستگاه‌های IoT (اینترنت اشیا) در ساختمان‌های هوشمند، تعدادی از راه‌حل‌های اتصال اینترنت اشیا برای اتصال کاربران ساختمان و دستگاه‌ها در ساختمان‌های اداری تجاری پدید آمده‌اند. از جمله آنها می‌توان به LoRa یک فناوری اتصال با فرکانس رادیویی بی‌سیم (RF) کم‌مصرف و برد بلند اشاره کرد که برای مقابله با چالش‌های استقرار اینترنت اشیا در تنظیمات تجاری و صنعتی توسعه یافته است.

دستگاه‌ها و حسگرهای LoRa معمولاً در ایالات متحده استفاده نمی‌شوند، در حالیکه در بازارهای جهانی مورد توجه قرار گرفته‌اند. بر اساس پیش‌بینی‌های شرکت تحلیلیIDATE ، انتظار می‌رود تعداد کل واحدهای حمل‌ونقل LPWA بیش از سه برابر شود و به 339 میلیون برسد و ارزش آن تا سال 2025 به 2.6 میلیارد دلار برسد.

ما شاهد یک روند رشد قوی در بازارهای آسیا به ویژه چین، اروپا و ایالات متحده هستیم که دلیل آن شبکه بدون مجوز LoRa است که تأثیر قابل توجهی در برنامه‌های اندازه‌گیری هوشمند داشته است. مارک پگولو، معاون محصولات و استراتژی IoT در Semtech در مصاحبه ای با In-Building Tech گفت.

با حسن نیت از Semtech: تعداد محموله های دستگاه LoRa

LoRa در میان تعدادی از فناوری‌های رقیب در بازار برای اتصال به اینترنت اشیا از جمله NB-IoT، Wi-Fi  و Zigbee  است و به دلیل توانایی نفوذ در مصالح ساختمانی متراکم، به یکی از پرکاربردترین راه‌حل‌های اتصال اینترنت اشیا کم‌هزینه در ساختمان تبدیل شده است. و قابلیت‌های انتقال داده‌های دوربرد که LoRA را به یک نامزد عالی برای کاربردهای ساختمان هوشمند تبدیل می‌کند.

LoRA توانایی نفوذ در مصالح ساختمانی متراکم، از جمله زیرزمین ها و مکان های زیرزمینی را دارد و می تواند دارایی های مسیر دارایی را تا 10 کیلومتر ردیابی کند که آن را برای استفاده در ساختمان های اداری تجاری و دانشگاه هایی که راه حل های انرژی هوشمند را به کار می برند، مناسب می کند.

معماری بدون مجوز و باز LoRa متشکل از صدها حسگر، محرک یا برچسب برای اتصال به شبکه به روشی مقرون به صرفه، همراه با طول عمر باتری 10 ساله و ظرفیت شبکه بزرگ، اپراتورها می‌توانند به سرعت شبکه‌های مبتنی بر LoRa را راه اندازی کنند. و هزینه‌های استقرار به طور قابل توجهی کمتر است.

کاربرد دستگاه LoRa در ساختمان های اداری تجاری

موارد استفاده برتر برای دستگاه های مبتنی بر LoRa در ساختمان های املاک تجاری شامل اندازه گیری هوشمند، نظارت بر گرمایش و سرمایش برای بهره وری انرژی، بهبود تعمیر و نگهداری ساختمان از طریق تجزیه و تحلیل پیش بینی، ایمنی و امنیت ساکنان، اشغال و بهینه سازی فضا در زمان واقعی، و موقعیت جغرافیایی و ردیابی دارایی است.

 LoRa یک برنامه اندازه‌گیری عالی برای کنتورهای گاز و برق و سایر برنامه‌های کاربردی است زیرا ارزان‌قیمت است، عمر باتری طولانی دارد و هزینه دستگاه‌های نقطه پایانی ارزان‌تری دارد. پلوگو گفت که این فناوری در استقرارهای درجه یک اپراتور بزرگ در سراسر جهان در مناطقی مانند چین و برزیل که 25 درصد از بازار اینترنت اشیا را در اختیار دارد، آزمایش و اجرا شده است.

پلوگو گفت که انتظار دارد به دلیل مقیاس پذیری LoRa و افزایش تعداد شبکه ها با استفاده از پروتکل مشابه که شبکه متراکمی از دستگاه‌های دارای LoRA را ایجاد می‌کند، استقرار شبکه‌های درجه یک حامل بزرگ ادامه یابد.

و برخلاف شبکه‌های مش مانند Zigbee یا فناوری‌های RF با برد کوتاه مانند بلوتوث و وای‌فای، LoRa به شرکت‌های مدیریت دارایی نیازی به استفاده از نصاب‌های ساختمان برای استقرار شبکه یا تکنسین‌های بسیار ماهر برای مدیریت آن ندارد.

مانند بسیاری از گزینه‌های اتصال IoT ساختمان‌های هوشمند، LoRA  به صاحبان ساختمان این امکان را می‌دهد که هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و در عین حال منابع جدید درآمدی را با کاهش هزینه‌های انرژی و افزایش رضایت مستاجر برای دستیابی به ارزش ملک و اجاره بالاتر ایجاد کنند.

مزایای فنی

مزایای فنی LoRa شامل هزینه های بسیار کم استقرار دارایی به دلیل نیاز به دروازه های کمتر در مقایسه با WiFi است. یک دروازه واحد می تواند کل سیستم های بسیاری از جمله ساختمان، گاراژهای پارکینگ زیرزمینی و فضاهای تفریحی در فضای باز را پوشش دهد که نیاز به تجزیه و تحلیل پوشش پیچیده را که اغلب توسط سایر راه حل های شبکه مش مورد نیاز است را از بین می‌برد.

همچنین به دلیل مصرف کم و ویژگی های عمر باتری طولانی، نیازی به سیم کشی منبع تغذیه نیست. با رمزگذاری AES-128 که در داخل آن تعبیه شده است، همچنین گزینه ایمن تر است که WiFi و مشخصات استاندارد جهانی LoRaWANTM به راحتی مقیاس پذیر است.

همچنین تنها راه حل تجاری موجود است که دارای سرویس GPS رایگان بدون هزینه انرژی اضافی و باندهای ISM طیف بدون اپراتور است که راه حلی کم هزینه برای ساختمان های هوشمند ایجاد می کند

منبع:

https://inbuildingtech-com.translate.goog/iiot/lora-iot-commercial-real-estate/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp